Coraz więcej można usłyszeć o ogrzewaniu podczerwienią

Coraz więcej można usłyszeć o ogrzewaniu podczerwienią lub też panelami infrared. Jest to technologia warta poznania, która może okazać się interesującą alternatywą dla bardziej znanych rozwiązań.

Ogrzewanie na podczerwień – zalety

W przypadku wykorzystania fal podczerwieni do ogrzewania nie ma miejsca zjawisko cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że pomieszczenie jest ogrzane równomiernie. Nie występują na przykład różnice w temperaturze panującej pod sufitem i przy podłodze. Jednocześnie ciepło jest odczuwane bardzo szybko po włączeniu ogrzewania. Wynika to z faktu, że podczerwień nie ogrzewa powietrza, co może zająć dużo czasu, a ściany, meble i inne przedmioty w pomieszczeniu. To te powierzchnie następnie emitują ciepło. Dzięki temu w pomieszczeniu nie tylko panują przyjemne warunki, można także ograniczyć częstotliwość włączania panelu. Brak cyrkulacji powietrza oznacza również mniejsze ilości kurzu i innych drażniących substancji. Co ciekawe grzejniki na podczerwień pozwala ograniczyć straty ciepła spowodowane wietrzeniem oraz otwieraniem drzwi, ponieważ jak już zostało wspomniane, ciepło kumuluje się w przedmiotach, nie w powietrzu.

Czy warto?

Wykorzystanie podczerwieni to rozwiązanie, które na pewno przekona osoby zainteresowane nowoczesnymi, ekologicznymi technologiami. Jest to także rozwiązanie dla inwestorów, szukających rozwiązań prosty w obsłudze lub bezobsługowych. Docenią je również alergicy, którym zależy na zachowaniu jak największej czystości oraz ograniczeniu wzrostu pleśni i grzybów.